Złożenie deklaracji PIT po terminie – konsekwencje.

Dodano: 20.09.2017

Noc z 30 kwietnia na 1 maja to ostateczny termin złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Mimo, że termin ten jest znany powszechnie, niezmienny od wielu lat i wszystkie media regularnie przypominają o upływającym terminie – to nadal nie brakuje osób i podmiotów, które nie zdążają na czas ze złożeniem deklaracji PIT.

Ci, którzy nie wywiązali się na czas z obowiązku złożenia deklaracji podatkowej muszą liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Przedsiębiorcą grożą przede wszystkim kary finansowe. Ich wysokość waha się od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności aktualnej wysokości płacy minimalnej. Najczęstszą formą kary są po prostu mandaty w wysokości kilkuset złotych. Taką, doraźną formę kary nakłada Urząd Skarbowy (nie sąd), a jej wysokość nie może przekroczyć podwójnej wysokości płacy minimalnej brutto.

Z poważniejszymi konsekwencjami muszą liczyć się ci, którzy swojej deklaracji podatkowej w ogóle nie dostarczyli do urzędu skarbowego. Takie postępowanie może być uznawane za przestępstwo skarbowe. W takim przypadku kary są zdecydowanie wyższe, bo naliczane są w stawkach dziennych. Podmiotem ustalającym wysokość dziennej stawki oraz ich ilość jest sąd. Minimalna ilość stawek określona prawek to 10, a największa 720.

Jak widać kary są dość dotkliwe. Nikt nie chciałby przecież płacić kilkaset złotych czy kilka tysięcy za własne niedopatrzenie. Jak to możliwe, że mimo świadomości kary oraz tak szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej w mediach nadal nie brakuje przypadków nie złożenia deklaracji na czas?

Przyczyn jest kilka. Osoby, które decydują się na złożenie deklaracji drogą internetową mogą być narażone na niespodziewane błędy systemu – i choć nie jest to spowodowane ich winą to urząd skarbowy może uznać, że podatnik mógł złożyć deklarację odpowiednio wcześniej, tak by w razie ewentualnych błędów systemu móc podjąć kolejne próby. Zostawianie rozliczenia na ostatnią chwilę jest jednak niedopatrzeniem podatnika. Inaczej gdy podatnik decyduje się na osobiste dostarczenie zeznania do organu skarbowego lub wysyła zeznanie pocztą. W takich przypadkach warto sprawdzić, w jakich godzinach pracuje Urząd Skarbowe (w najgorętszym okresie przed składaniem zeznań często godziny te są wydłużone, jednak lepiej to sprawdzić). W przypadku wysłania deklaracji pocztą należy pamiętać, że liczy się data nadania, a nie dostarczenia.

Przedsiębiorcy, którzy obawiają się, że z powodu natłoku obowiązków zawodowych mogą nie dopilnować terminu złożenie deklaracji podatkowej powinni zlecić to profesjonalnemu podmiotowi. Jak go znaleźć? Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło: rozliczanie PIT Lublin i wybrać zaufany podmiot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *