Wybieramy pomoc prawną, czyli jak rozpoznać dobrego adwokata?

Dodano: 16.08.2017

Życie pisze różne scenariusze – czasem przepełnione mniej przyjemnymi sytuacjami, w których pomoc prawnika okaże się niezbędna. Jednak tu nasuwa się pytanie – czym kierować się przy jego wyborze? Po czym poznać znakomitego specjalistę? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Spójrz na jego dotychczasowe doświadczenie i edukację.

Oczywistą rzeczą jest, że dobrego prawnika cechuje głównie przebieg jego kariery. Przed podjęciem ostatecznej decyzji przejrzyj zatem portfolio wybranego adwokata i sprawdź, w jakich kancelariach miał do tej pory okazję pracować. Jeśli chcesz, możesz szukać oceny konkretnego prawnika u jego wcześniejszych pracodawców. W tym celu wystarczy tylko napisać maila lub zadzwonić. Zwróć uwagę na charakter prowadzonych do tej pory spraw i oblicz stosunek tych wygranych do przegranych – rzecz jasna wygranych musi być jak najwięcej. Możemy się założyć, że prawdopodobnie weźmiesz pod uwagę także takie kwestie jak prestiż i popularność. Statystycznie ludzie częściej wybierają prawników, którzy są najbardziej „medialni”. Z innej strony – praktyczne może okazać się prześwietlenie edukacji prawnika. Popatrz zatem na ukończone szkoły (im bardziej prestiżowy uniwersytet, tym lepiej), odbyte praktyki i staże w kancelariach.

Jest jeszcze jedna istotna kwestia, o której chcielibyśmy wspomnieć. Zatrudnij adwokata, który ma swoją określoną specjalizację – nie musi być wąska, ważne, by była. Znasz przecież to powiedzenie, że jak coś jest od wszystkiego, to jest do niczego, prawda? Dobry prawnik z Gliwic i innych miast cechuje się właśnie tym, że najlepiej czuje się w sprawach o określonych gałęziach prawa. Ma w nich największą wiedzę i doświadczenie.

Zwróć uwagę na jego cechy charakteru.

Najważniejszą cechą charakteru, po której możesz rozpoznać dobrego prawnika, jest oczywiście ambicja i upór – to właśnie te dwie kwestie nierzadko zapewniają prawnikowi wygraną nawet w pozornie przegranej sprawie. Nie można zaprzeczyć, że równie ważna jest inteligencja, chęć do nauki i bystrość godna Sherlocka Holmesa. Chodzi o to, by prawnik wykonywał swoją pracę z pasji i z powołania, a nie z konieczności – wówczas nie będzie tak zaangażowany i gotowy na każdego rodzaju wyzwanie. Dobry prawnik przejawia również cechy negocjatora i mediatora. Ponadto powinien być także dobrym słuchaczem, nieco empatycznym, otwartym na problemy swoich klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *