Trudna sprawa? Zobacz, w jakich sytuacjach warto się zgłosić do prawnika

Dodano: 31.01.2018

Dla zwykłego obywatela przepisy polskiego prawa niezmiennie stanowią poważną zagadkę. Nie wszyscy rozumieją zawiłości paragrafów poszczególnych umów i nie wszystkim chce się je zgłębiać. Nie można jednak działać samowolnie i nie opierać się o żadne przepisy, ponieważ wówczas bardzo łatwo nieświadomie dopuścić się wykroczenia czy nawet przestępstwa. Kiedy warto udać się po pomoc do prawnika? W jakich sprawach może Ci się przydać jego wsparcie?

Problemy zawodowe

To zrozumiałe, że by się utrzymać, każdy musi pracować. Niestety, na ścieżce zawodowej nietrudno o nieuczciwe osoby. Zdarza się, że druga strona umowy nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania i na przykład nie wypłaca należnego nam wynagrodzenia. Kiedy indziej nasz pracownik bądź ktoś pracujący dla konkurencji, stara się nam świadomie zaszkodzić i godzi w dobry wizerunek firmy. Pracodawcy mogą też przez długi czas wykorzystywać nas jako swoich pracowników. Niestety, większość ludzi nie ma pojęcia, jak się zachować w każdym z takich przypadków. Tymczasem kiedy idzie się po poradę lub pomoc do eksperta, ma się pewność, że przeprowadzi się wszystko zgodnie z prawem. Trzeba mieć świadomość, że nieznajomość jego przepisów naprawdę szkodzi.

Prawnik przydaje się również wszystkim tym, którzy często zawierają umowy z różnymi firmami czy osobami fizycznymi (najczęściej umowy-zlecenia czy umowy o dzieło). Jeśli druga strona przesyła wzór umowy, którą mamy podpisać, dobrze jest ją najpierw przestudiować z kimś, kto zna się dobrze na przepisach prawnych. Wtedy będzie się miało pewność, że podpisywany dokument nie zaszkodzi żadnej ze stron, które ze sobą łączy.

Kłopoty osobiste

Czasem nie wiemy też, jak rozegrać kwestie, które dotyczą bezpośrednio naszej rodziny. Dotyczy to zwłaszcza momentu, w którym dwoje ludzi przestaje wierzyć w to, że ich wspólne życie ma jeszcze sens. Dobry prawnik, wyspecjalizowany w prawie rodzinnym, pomoże przy przeprowadzeniu sprawy rozwodowej, a także w ustaleniu praw rodzicielskich czy ustalenie wysokości alimentów, płatnych przez jedno z rodziców. Jako że każda z takich spraw ma bardzo delikatny charakter, przydaje się przy niej fachowe oko, by umożliwić ich sprawny przebieg.

Czasem też zostajemy oszukani podczas zawierania transakcji. Co więcej, możemy też zostać niewłaściwie potraktowani podczas robienia zakupów (na przykład przez obsługę sklepu). Wówczas możemy zgłosić się do prawnika, by dowiedzieć się, jak porozumieć się z rzecznikiem praw konsumenta oraz w jaki sposób rozwiązać daną sprawę.

Czasem nie wiemy też, jak się zachować, gdy dojdzie do kradzieży czy innego czynu zabronionego, ponieważ nie zapoznaliśmy się z odpowiednimi przepisami lub nie w pełni je rozumiemy. Niekiedy wydaje nam się też, że zwyczajnie nie mamy czasu na zgłębianie szczegółów prawnych.

Skomplikowane sprawy związane z dziedziczeniem

Śmierć kogoś bliskiego nigdy nie jest rzeczą łatwą. Nie wszyscy wiemy, co zrobić z majątkiem osoby zmarłej oraz jak postępować w przypadku spadku. Trzeba wiedzieć, że nie zawsze to, co pozostawia po sobie nasz krewny to rzeczy, z których chcielibyśmy w przyszłości skorzystać, czyli te naprawdę wartościowe. Niezwykle często niestety zdarza się, że zmarli pozostawiają po sobie długi. Aby ich nie przejąć i nie musieć spłacać niekiedy długimi latami, najlepiej porozmawiać z dobrym prawnikiem. Jeśli potrzebujesz porady, pomocna może się okazać KANCELARIA SZIP. Znajdziesz tam specjalistów od każdej z dziedzin prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *