Rozwój coworkingu w Polsce

Dodano: 15.01.2018

Obecnie w Polsce możemy już spotkać 145 biur coworkingowych. Osoby, które interesują się coworkingiem przyznają, że nie można zachować w stosunku do niego obojętności, docenić należy przy tym zarówno niskie koszty wynajmu, jak i możliwość spotkania z innymi mikroprzedsiębiorcami. Ostatnie dwa lata to zresztą czas szczególny, coworking rozwija się bowiem intensywnie nie tylko w Polsce, ale również w innych częściach świata.

W naszym kraju można dziś wskazać 145 biur zajmujących się wynajmem należącej do nich przestrzeni na godziny. Najwięcej można spotkać w Warszawie, nie dziwi więc to, że województwo mazowieckie dominuje w statystykach. Kolejnymi są województwo wielkopolskie, małopolskie oraz pomorskie. Co ciekawe, coworking wcale nie musi być już kojarzony jedynie z największymi polskimi miastami, biura z przestrzenią do pracy do wynajęcia na godziny można bowiem spotkać między innymi w Częstochowie, Pile oraz w Radomiu.

Dowiedz się więcej o coworkingu oraz wyposażeniu powierzchni biurowych odwiedzając stronę: www.pawelrybinski.pl

Oczywiście, polski rynek może być jeszcze postrzegany jako raczkujący, w samym Berlinie bowiem liczba biur coworkingowych wynosi obecnie więcej niż 200. Wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie dojdzie do kolejnych zmian zwłaszcza, że systematycznie rośnie liczba osób decydujących się pracować nie pod skrzydłami szefa, ale na własny rachunek. Już dziś jest to około 20 procent wszystkich osób aktywnych zawodowo. Na chwilę obecną nie jest łatwo określić, ile z nich korzysta z przestrzeni coworkingowej, nie zawsze mamy bowiem do czynienia z pracą tego samego rodzaju. Można jednak określić, że w jednym biurze da się spotkać w ciągu miesiąca od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu freelancerów. Jeszcze większe liczby pojawiają się wówczas, gdy chcemy wskazać na przedsiębiorców, których interesuje rejestracja tak zwanych wirtualnych adresów.

Sam zakres usług świadczonych przez biura jest zresztą dość zróżnicowany. Nie brakuje zarówno tych, które wynajmują pojedyncze biurka, jak i tych, które oferują swoim klientom dostęp do całego niewielkiego biurka.  Wynajem biurka nie jest dużym wydatkiem i często wystarczy, że zapłacimy trzy złote za godzinę, a mamy już miejsce, w którym możemy pracować. Zawsze można też zdecydować się na miesięczny pakiet, którego koszt zaczyna się od zaledwie 350 złotych. W ich ramach istnieje możliwość korzystania z biurka przez określoną liczbę godzin, można jednak korzystać również z Internetu, sali konferencyjnej oraz serwisu kawowego. Oczywiście, w przestrzeniach do wspólnej pracy mogą narodzić się prawdziwe wielkie biznesy i czasem już po kilku miesiącach mikroprzedsiębiorca może zdecydować się na własne biuro, bo wydatek taki nie stanowi już poważniejszego obciążenia dla jego budżetu. W biurach coworkingowych stawia się dziś zresztą na atmosferę kreatywności. Wspiera ją oryginalna aranżacja, odpowiednio dobrana kolorystyka oraz układ i funkcjonalność kolejnych pomieszczeń. Biura coworkingowe coraz częściej stawiają też na przestrzenie, w których można zrelaksować się albo wspólnie podyskutować na temat jakiegoś projektu, wyposażane są także w nowoczesne meble biurowe podnoszące kreatywność i ograniczające poziom stresu freelancerów. Otwarta, nowoczesna przestrzeń ma dziś rosnące znaczenie zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z biznesem usługowym. Preferuje się przede wszystkim otwarte przestrzenie i właśnie takie mogą zaoferować dynamicznie rozwijające się biura odpowiadające za coworking.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *