Punkt ksero – pomysł na biznes

Dodano: 02.10.2017

Poszukując sposobu na otworzenie własnego biznesu warto zastanowić się nad punktem ksero. W dzisiejszych czasach z tego rodzaju usług korzysta wiele osób, dla których skserowanie dokumentacji staje się niekiedy codzienną koniecznością.

Od czego zacząć?
Otworzenie punku ksero nie wymaga posiadania odpowiednich kalifikacji. Wystarczy jedynie rozpocząć działalność gospodarczą w tym zakresie dokonując wymaganych przez obowiązujące regulacje prawne zgłoszeń, żeby móc świadczyć usługi w tym zakresie.

Żeby punkt ksero przyniósł oczekiwane dochody warto dokładnie przemyśleć jego lokalizację. Najwięcej klientów korzystających z usług znaleźć można w okolicy szkół, wyższych uczelni bądź dużych urzędów.

Urządzenia wymagane w profesjonalnym punkcie ksero
W początkowej fazie prowadzenia punku ksero wystarczy wyposażyć się w dobrej klasy kserokopiarkę i bindownicę, która pomoże zszywać skopiowane dokumenty. Dla zwiększenia atrakcyjności usługi warto dodatkowo doposażyć się w dobry komputer i profesjonalne drukarki laserowe oraz atramentowe. Ponieważ zakup tego rodzaju urządzeń wiąże się niekiedy z dużymi nakładami finansowymi wiele osób decyduje się na ich dzierżawę. Uiszczając comiesięczną opłatę mają zagwarantowany ich serwis, a nakłady finansowe ograniczają się jedynie do zakupu papieru bądź grzbietów oraz okładek wymaganych przy bindowaniu dokumentów. Jednak posiadając jakieś zaplecze finansowe warto przemyśleć zakup tego rodzaju urządzeń, który można wliczyć w koszty prowadzenia działalności co wiąże się z ich dość szybkim zwrotem. Urządzenia i niezbędne artykuły biurowe można zamówić atrakcyjnych cenach w hurtownii internetowej www.solokolos.pl.

Sezonowe dochody
Otwierając punkt ksero w szkołach bądź na wyższych uczelniach trzeba się liczyć z martwym sezonem w okresie wakacji letnich oraz ferii zimowych. Największe dochody uzyskiwane są tuż po rozpoczęciu nauki oraz pod koniec semestrów. Niekiedy zdarzyć się może, szczególnie w przypadku prowadzenia punku ksero w okolicy uczelni wyższej, że w okresie poprzedzającym obronę prac licencjackich i magisterskich ze względu na olbrzymi wzrost zleceń wymagane będą dodatkowe ręce i pojawi się okresowa konieczność zatrudnienia pracownika.

Niebezpieczeństwo naruszenia praw autorskich
Usługi związane z kserowaniem, nie ograniczają się jedynie do kopiowania dokumentów czy notatek z wykładów. Ze względu na dość wysokie ceny podręczników wiele osób decyduje się na ich powielanie. Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi to jest Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych: osoba, która kseruje czyli rozpowszechnia utwór objęty tymi prawami dla własnego użytku postępuje w granicach prawa. Jeśli chodzi o kserowanie utworów objętych prawami autorskimi przez punkty ksero w paragrafie 20 wyżej zacytowanego przepisu ustawodawca w wyraźny sposób określił obowiązki spoczywające na przedsiębiorcy, który świadczy tego rodzaju usługi.

W przypadku kserowania dokumentów objętych prawami autorskimi, zgodnie z brzmieniem ustawy punkt ksero ma obowiązek opłacać prowizję na rzecz twórców i wydawców w wysokości wynoszącej trzy procent wpływów z tego rodzaju zleceń. Postępując zgodnie z przepisami obowiązującego prawa punkt ksero może bez problemu kopiować książki i innego rodzaju publikacje, co w ciągu roku akademickiego oraz szkolnego może przynieść nawet po uiszczeniu prowizji pokaźną cześć miesięcznego dochodu.

Założenie punktu ksero może okazać się całkiem intratnym biznesem, jeżeli zostanie on zlokalizowany w dobrym punkcie, który gwarantuje duże zainteresowanie wśród klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *