Prawo własności – co warto o nim wiedzieć?

Dodano: 28.02.2018

Jednym z podstawowych założeń istnienia wolnego rynku oraz handlu jest konieczność istnienia własności prywatnej. Fakt ten z pozoru może wydawać się oczywisty, jednak jak pokazuje doświadczenie nie zawsze okazuje się on taki być. Aby państwo działało sprawnie, wszystko co się w nim znajduje musi zostać uregulowane za pomocą odpowiednich ustaw. I nie inaczej jest w przypadku wspomnianej wcześniej własności prywatnej. W Polsce własność prywatna opiera się na czterech głównych ustawach, która mają chronić obywateli przed utratą majątku lub innych dóbr niematerialnych. Dotyczą one zarówno własności intelektualnej, danych osobowych jak i na przykład technologii, które wykorzystywane są w wielu procesach przemysłowych. Co warto wiedzieć o każdej z nich?

Ustawa o ochronie praw autorskich – czy pomoże adwokat?

Prawa autorskie oraz własności intelektualna to dobra, które według statystyk są najbardziej narażone na kradzież. Dlaczego? Sytuacja ta jest spowodowana popularyzują Internetu wśród społeczeństwa. Dobra intelektualne tworzone przez najróżniejsze osoby są więc dzisiaj bardzo łatwo dostępne, wskutek czego bardzo łatwa jest również ich kradzież. W niektórych przypadkach wszystko sprowadza się do zainstalowania na komputerze odpowiedniego oprogramowana. Najbardziej narażonymi na kradzież są muzyka, filmy oraz gry komputerowe. Aby chronić własność intelektualną różnych twórców, powstała ustawa o ochronie praw autorskich. Reguluje ona, co i w jakich przypadkach można uznać za własność intelektualną, oraz jakie konsekwencje prawne grożą osobie, która nie zastosuje się do paragrafów zawartych w tej ustawie. Dochodzenie swoich praw jeśli chodzi o własność intelektualną może być jednak bardzo trudne. Jak już zostało wspomniane wcześniej, kradzież Tegu typu dóbr jest bardzo łatwa, a i liczba osób korzystających z takich okazji stale rośnie. Z punktu widzenia twórcy korzystne może okazać się więc skorzystanie z pomocy adwokata. W czym pomoże adwokat? Przede wszystkim pomoże on w dokonaniu wszelkich niezbędnych formalności. Będzie on również reprezentantem, jeśli sprawa trafi do sądu. Samodzielne próby dochodzenie swoich praw, jeśli chodzi o własność intelektualną mogą okazać się bardzo często nieskuteczne.

Bazy danych i dane osobowe – ustawa oraz porady prawne

W dobie globalizacji oraz coraz nowych to form marketingu bezpośrednie wartość danych osobowych znacznie wzrosła. Wiąże się to z tym, że na ich podstawie można zbudować w bardzo krótkim czasie bardzo dużą bazę potencjalnych klientów. Dlatego też wiele firm zachęca do zapisania się do tak zwanego newslettera, który stanowi sposób na pozyskanie stałego kontaktu z potencjalnie nowymi klientami. Ponieważ jak wiadomo dane osobowe oraz inne są danymi wrażliwymi, chroni je wiele ustaw, w tym ustawa o ochronie danych osobowych oraz ustawa o bazach danych. W ich artykułach można znaleźć między innymi regulacje, które dotyczą sposobów przechowywania danych osobowych. Obie ustawy informują również o możliwych sankcjach karnych, w przypadku złamania któregokolwiek z paragrafów, znajdujących się w ustawie. Jak dochodzić swoich praw, kiedy prawdopodobnie dane osobowe mogły dostać się w niepowołane ręce? Przede wszystkim warto sięgnąć po porady prawne. Pomogą one w dokładnym wyjaśnieniu sprawy oraz naświetlą nieco, w jaki sposób można zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się danych o konkretnej osobie.

Technologia przemysłowa – czy pomoże dobry Adwokat? Białystok jako miast uprzemysłowione

Technologie, które wykorzystywane są w różnych procesach przemysłowych, również stanowią bardzo cenną wartość. W przypadku technologii bardzo innowacyjnych, ich wartość może znacznie przekraczać wartość wielu luksusowych dóbr materialnych. W ochronie technologii konkretnej firmy przed dostaniem się w niepowołane ręce może pomóc dobry adwokat. Białystok jest miastem bardzo uprzemysłowionym, dlatego przedsiębiorcy na terenie tego miasta bardzo chętnie korzystają z tego rodzaju pomocy, zwłaszcza, kiedy podejrzewają konkurencję o bezprawne wykorzystywanie do produkcji ich technologii.

Artykuł powstał przy współpracy Oliferuk Zaborska – Adwokat Białystok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *