Prawo cywilne – na czym polega?

Dodano: 21.04.2020

Prawo cywilne jest określane, jako prawo prywatne, co oznacza, że może z niego skorzystać każdy obywatel, nawet jeśli jego sprawa nie ma nic wspólnego z karnymi aspektami. To wiele ułatwia, bo dzięki temu możliwe jest złożenie wniosku o ukaranie kogoś, nawet kiedy szkodliwość czynu w prawie karnym jest zbyt mała. Jednak musimy wiedzieć, że to osoba wnosząca sprawę, musi zapłacić za wniosek do sądu i zadbać o to, aby tam właśnie trafił.

Czy możliwe jest wygranie sprawy cywilnej?

Kiedy borykamy się z jakimś problemem nie do rozwiązania, bo prawo karne go nie obejmuje, to nie znaczy, że nie otrzymamy pomocy nigdzie. Możemy bowiem wnieść wniosek do sądu, o założenie sprawy prywatnej, na co pozwala prawo cywilne i na wygraną w sądzie ma szansę każdy, niezależnie od tego, czego problem dotyczy.

Czego dotyczą sprawy cywilne?

Przede wszystkim, są to sprawy, które nie wchodzą w przepisy prawa karnego. Mogą więc dotyczyć prywatnych problemów materialnych i niematerialnych także. Jest to dobra nowina dla każdej osoby, która nie może poradzić sobie z danym problemem, bo z pomocą sądu, na pewno będzie to zdecydowanie łatwiejsze. Wiele osób decyduje się z tej możliwości korzystać i często to pozwala rozwiązać dany problem, nawet jak do tej pory ciągnął się latami. Z pewnością więc warto, tym bardziej że bardzo mało ludzi zna przepisy i potrafi je prawidłowo interpretować. Nie rzadko zdarza się jednak, że rozwiązanie danego problemu jest na wyciągnięcie ręki, przy odpowiednim interpretowaniu danego przepisu lub ustawy.

Prawo cywilne to często rozwiązanie pozwalające rozwiązać dany problem przed sądem, jednak wniosek do sądu ma prawo złożyć każda osoba prywatna. Często w ten sposób oszczędza się wiele stresu, a także i czasu. Wystarczy podejść do sądu, wypełnić stosowne wnioski, dostarczyć opłatę i dalej już wszystkim zajmie się sąd. Koszty sprawy poniesie osoba, która na sprawie przegra, jednak jeśli jesteśmy pewni, że mamy rację, to nie powinniśmy się tego obawiać. Szczególnie w sytuacji, kiedy z danym problemem borykamy się bardzo długi czas, co zdarza się niezwykle często.

Artykuł powstał we współpracy z https://adwokat-babiarz.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *