Potrącenia z pensji pracowniczej

Dodano: 01.05.2013

Każdy pracownik ma prawo do otrzymywania wynagrodzenia. Powinno być płacone w kwocie zgodnej z wykonywanymi obowiązkami oraz w wyznaczonym terminie. Są jednak sytuacje, gdy przełożony nakłada na zatrudnionego potrącenia. Czy może odjąć je z wynagrodzenia? Jak to zrobić oraz jak się przed tym bronić?

Wypłata należy się każdemu pracownikowi, który właściwie wykonuje swoje zadania, ma do niej całkowite prawo. Są jednak sytuacje, w których zakład pracy może obarczyć wynagrodzenie pracownika z konkretnych powodów. Kodeks pracy jasno ustala jakie to powody. Najczęściej z pensji ściągane są wszystkie ubezpieczenia, ale to żadna nowość. Dodatkowo można przejąć część wynagrodzenia pracownika z tytuły decyzji egzekucyjnych, alimentacyjnych, kar grzywny, mandatów oraz zaliczek na rzecz zatrudnionego.

W przypadku alimentów pensja może być pomniejszona do 60%. Co więcej pracodawca może odjąć od wynagrodzenia wszystkie dotychczasowe nadpłaty i zaliczki za dni, w których pracownik przykładowo zachorował (nie był obecny w pracy). Ważne jest, aby pracownik wiedział, jakie zadłużenia na nim ciążą oraz ile miesięcznie będzie wynosiło jego uszczuplone wynagrodzenie. Trzeba też poinformować pracownika, że wobec długów i kredytów u przełożonego, również może uzyskać niższe wynagrodzenie.

 

Justyna Błahut 
www.Bweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *