Postanowienia noworoczne, czyli czas na zmianę pracy. Od czego zacząć?

Dodano: 19.01.2018

Gdy nadchodzi nowy rok, w naszych głowach zaczynają kiełkować postanowienia o zmianie. A zmienić możemy wiele: złe przyzwyczajenia, dietę, otoczenie czy nawet miejsce pracy. Jeśli chodzi o to ostatnie, zmiana pracy jest oczywiście możliwa, ale na pewno nie należy ona do najłatwiejszych. Od czego zacząć ten żmudny proces?

Wejście w życiowy zakręt

Jeśli w obecnej firmie z jakichś powodów czujemy się źle i mimo wielu prób nie udało się nam tego zmienić, może to oznaczać, że nadszedł czas na drastyczną zmianę. A kiedy najlepiej podjąć decyzję o wejściu w życiowy zakręt, jeśli nie właśnie w okresie noworocznych postanowień? Mimo wszystko, czasami przed podjęciem ostatecznej decyzji powstrzymują nas różne obawy: czy zmiana na pewno będzie na lepsze, czy nowe miejsce zatrudnienia pozwoli nam się rozwijać w wymarzonym kierunku, czy relacje z przełożonym będą zadowalające? O tym wszystkim możemy niestety przekonać się jedynie w praktyce – i nawet, jeśli wcale nie będzie lepiej, warto pamiętać, że każde doświadczenie jest cenne i każde może nas czegoś nauczyć. Jaki powinien być więc nasz pierwszy krok w kierunku nowej pracy?

Co chcesz tak naprawdę zmienić?

Jak twierdzi Edyta Pawka, Starszy Konsultant w dziale rekrutacji w firmie Advisory Group TEST Human Resources, każdy moment jest dobry na zmianę, ale początek roku nadaje się do tego idealnie. Żeby łatwiej było wytrwać w noworocznym postanowieniu należy dokładnie zaplanować działanie. Zacznijmy od zastanowienia się nad skalą zmian i tym, w jakim kierunku widzimy swój rozwój. Czy chcemy zmienić branżę, a może kraj? Czy zależy nam na wyższym stanowisku czy lepszej pensji? Jeśli pracuje nam się dobrze w obecnej firmie możemy porozmawiać z przełożonym o podwyżce lub awansie. Najważniejsze to zidentyfikować swoje potrzeby i przystąpić do realizacji. Powyższa rada może pomóc wszystkim tym, którzy chcieliby zmienić coś w swoim życiu zawodowym, ale sami nie wiedzą, jakie są tak naprawdę ich potrzeby. Usiądźmy więc spokojnie pewnego wolnego dnia i zastanówmy się, czego właściwie oczekiwalibyśmy od nowej firmy i przyszłego stanowiska? Czy zależy nam bardziej na dynamicznym rozwoju, wyższej pensji, a może na czymś jeszcze innym? Kiedy rozszyfrujemy już swoje potrzeby, następnym krokiem będzie oczywiście… stworzenie profesjonalnego CV.

Zaprezentuj się z najlepszej strony

Zdecydowanie oprócz historii zatrudnienia należy szczegółowo wypisać obowiązki, które realizowaliśmy, dopiero to daje pełny obraz naszego doświadczenia. Ciekawym wprowadzeniem do CV jest również krótkie podsumowanie swojej kariery, co pomaga rekruterowi poprawnie zidentyfikować nasz profil zawodowy. Poza tym, nasze osiągnięcia i sukcesy zdecydowanie są czymś, co przyciąga wzrok – może udało nam się zdobyć nowych klientów lub wdrożyć ze swojej inicjatywy pomysł usprawniający pracę zespołu? Koniecznie wpiszmy to do CV – podkreśla Edyta Pawka. Dobrze przygotowane i przejrzyste dokumenty aplikacyjne to właściwie podstawa do tego, by z całą mocą „wystartować” w procesach rekrutacji do upatrzonych firm. Bez tego istnieją niestety niewielkie szanse, że potencjalny pracodawca nas dostrzeże.

Czy styczniowa próba zmiany miejsca zatrudnienia może zakończyć się sukcesem? Oczywiście, że tak, i są na to spore szanse – jak w każdym postanowieniu noworocznym potrzebna jest jednak ogromna determinacja i samozaparcie. Bądźmy dobrej myśli nie poddawajmy się – nasz komfort życia zależy w końcu wyłącznie od nas!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *