Pomoc prawna przy rodzinnych problemach

Dodano: 10.07.2019

Podejmując decyzję o założeniu rodziny każdy marzy o scenariuszu z komedii romantycznej, bądź nawet bajki. Niestety, współczesny świat nie sprzyja historiom „i żyli długo i szczęśliwie”. Ma na to wpływ wiele czynników, chociażby wszechobecny styl życia oparty na beztrosce i szeroko pojętej wolności, szereg pokus, a także obecna hierarchia priorytetów, w której rodzina spadła na odległe miejsce.

Niezależnie od przyczyn rozpadu rodziny, w takich przykrych okolicznościach często osoby skrzywdzone przez partnera muszą walczyć o swoje prawa. Walka powinna odbywać się w granicach określonych przez prawo, aby oczekiwane rezultaty miały w ogóle szanse na realizację. Wobec tego, w takiej sytuacji, warto zgłosić się o pomoc do specjalisty z zakresu prawa rodzinnego. Adwokat  posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie, pozwalające udowodnić winę rozpadu małżeństwa przez współmałżonka, lub uzyskanie należnych alimentów na dziecko od rodzica, który uchyla się od prawnego obowiązku dbałości o potomstwo.

Niestety, sprawy rozwodowe to często miejsce i czas walki o własne dobre imię, oraz sprawiedliwy podział majątku. W tym zakresie, rola adwokata jest nieoceniona, z racji wspomnianego jego doświadczenia. Nowe technologie to postęp naszej cywilizacji z jednej strony, lecz z drugiej to nasze przekleństwo. Wystarczy spojrzeć na skutki mediów społecznościowych oraz komunikatorów, które powodują, iż coraz trudniej porozumiewamy się w cztery oczy. Brak szczerych rozmów, zwłaszcza w trakcie wspólnego życia, powoduje nasilający się wewnątrz współmałżonków wulkan złych emocji, żalów i nieporozumień, który wybucha podczas rozwodu.

Każda rozprawa sądowa jest inna, nawet w identycznych sprawach, przebieg procesu ma charakter indywidualny. Podobnie jest w przypadku rozwodów i spraw alimentacyjnych. Adwokat, jako naoczny świadek wielu różnych procesów, nabywa kluczowe doświadczenie, procentujące wiedzą, jakich nietypowych sytuacji można spodziewać się po tego typu rozprawach. Pozwala to na przygotowanie swojego klienta na wiele scenariuszy, a także mentalne nastawienie na trudy takiej sprawy.

O ile rozwody są batalią dwóch dorosłych osób, o tyle sprawy alimentacyjne  dotykają w sposób bezpośredni dzieci. Zgodnie z polskim prawem, obowiązek dbałości o potomstwo dotyczy obojga rodziców. W przypadku zaniedbania tego obowiązku, konieczna jest pomoc prawna, udzielona w sposób zapewniający dbałość przede wszystkim o dobro dziecka. Wsparcie prawnika gwarantuje obecność merytorycznych argumentów w miejsce negatywnych, często szkodliwych emocji.

Warto o tym pamiętać, iż pomoc prawna potrzebna jest po obu stronach postępowania. Rolą adwokata jest wzmocnienie argumentów swojego klienta, niezależnie od tego, czy klient jest powodem, czy pozwanym. Ostateczne rozstrzygnięcie w danej sprawie należy do sądu, które często jest wynikiem rzetelnej argumentacji adwokata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *