Polisolokata a lokata standardowa – czym się różnią?

Dodano: 22.09.2017

W ofercie banków i firm, świadczących usługi finansowe, obok tradycyjnych lokat można znaleźć również polisolokaty, które charakteryzują się wysokim oprocentowaniem. W ostatnich czasach można zaobserwować tendencję odejścia od depozytów terminowych. Na ich niekorzyść przemawia stosunkowo niskie oprocentowanie oraz obowiązek opłacenia 19% podatku kapitałowego od wypracowanego zysku. Efektem czego osoby, które dysponują kapitałem, poszukują bardziej atrakcyjnych instrumentów finansowych.

Bezpieczeństwo kapitału na polisolokacie i lokacie standardowej

Zarówno lokata terminowa, jak i polisolokata zaliczane są do bezpiecznych form lokowania kapitału, o czym świadczy to, że można znaleźć je w ofercie banków i instytucji finansowych. Podstawową różnicą pomiędzy wskazanymi sposobami powiększania swojego kapitału jest gwarancja. W przypadku lokat terminowych jest ona udzielana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BGF), który jest instytucją finansową podległą organom rządowym. W przypadku gdy bank, w którym ulokowaliśmy swoje środki na tradycyjnej lokacie, ogłosiłby upadłość, wówczas BGF zwraca nam wpłacony depozyt (pod warunkiem, że nie przekroczył on wartości 100 tys. euro).

Natomiast polisolokata z definicji jest formą ubezpieczenia, dlatego też kapitał lokowany w tym instrumencie finansowym jest objęty gwarancją Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Nie bez znaczenia jest to, że w przypadku, gdy firma ubezpieczeniowa będzie miała problemy finansowe, możemy liczyć na 50% zwrotu świadczenia (kwota ta nie może przekroczyć 30 tys. euro). W praktyce jednak branża ubezpieczeniowa jest stabilna, co powoduje, że polisolokaty są równie bezpiecznym produktem finansowym, co tradycyjne lokaty bankowe.

Polislokaty a podatek kapitałowy od wypracowanego zysku

Kolejną różnicą pomiędzy lokatą terminową a polisolokatą jest kwestia podatku kapitałowego od wypracowanego zysku. Osoby, które ulokowały swoje pieniądze w tradycyjnych lokatach, są zobowiązane do zapłacenia podatku Belki, który wynosi 19% od zysku kapitałowego. Natomiast od wypracowanego na polisolokacie zysku, nie musimy opłacać podatku Belki, ponieważ oficjalnie zysk ten jest traktowany jako świadczenie ubezpieczeniowe. W związku z powyższym taki sam poziom oprocentowania na lokacie tradycyjnej i polisolokacie nie przyniesie nam jednakowego zysku

Polislokata a lokata terminowa – co wybrać?

Do osób, zastanawiających nad tym, co wybrać: polisolokatę, czy lokatę terminową, być może przemówi to, że polisolokata jako produkt ubezpieczeniowy, pozwala na upoważnienie osób na wypadek naszej śmierci. Polisolokata jest znacznie korzystniejszym sposobem na powiększenie oszczędności od lokaty tradycyjnej. Pozwala ona na wypracowanie dużego zysku bez ryzyka utraty kapitału początkowego. Osoby, które martwią się brakiem poręczenia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, powinny zaufać instytucji, cieszącej się dobrą renomą i uznaniem klientów. Przykładem takiej firmy jest Aegon – jeden z czołowych ubezpieczycieli na świecie, który w swojej ofercie ma ubezpieczenia na życie, programy emerytalne oraz usługi z zakresu zarządzania aktywami. Polisolokaty Aegon są wysoko oprocentowanym produktem, dzięki któremu można znacznie powiększyć swój kapitał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *