Nie bój się przepisów – my je znamy

Dodano: 12.02.2018

Przepisy prawne, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, niektórym przedsiębiorcom nie zaprzątają myśli wcale, natomiast dla innych są wręcz źródłem stresu. I wcale nie chodzi tu o ich surowość, ale o zwykłą znajomość prawa, w zakresie niezbędnym do prowadzenia biznesu. Jak więc ustrzec się przed nieznajomością przepisów?

Biznesmeni związani z dużymi podmiotami gospodarczymi nie muszą zaprzątać sobie głowy przepisami prawnymi z prostej przyczyny. Duża firma posiada najczęściej własny dział prawny, a w sprawach bardzo skomplikowanych może korzystać dodatkowo z kancelarii prawnych wyspecjalizowanych w danej dziedzinie. W trudniejszej sytuacji są już średnie firmy, bo tych na ogół już nie stać na własnych, etatowych prawników, ale bez problemu korzystają z usług zewnętrznych w tym zakresie. Wydawać by się mogło, że mali przedsiębiorcy stoją na przegranej pozycji, ale to nie jest prawdą. Dobre kancelarie prawne świadczą usługi dla takich firm, proponując im korzystne warunki współpracy.

Błędny pogląd na sprawę

Przedsiębiorcy prowadzący często z wielkim powodzeniem swoje małe biznesy, niestety najczęściej nie korzystają z pomocy prawnej, obawiając się wysokich kosztów, które mogłyby nadszarpnąć ich budżet. Nie zdają sobie jednak sprawy, że sami skazują się wówczas na przegraną pozycję, szczególnie w sytuacjach, gdy w grę wchodzi spór z dużym podmiotem gospodarczym. I chociaż racja jest po stronie małej firmy, to często może ona nie mieć szans w postępowaniu prawnym. Dzieje się tak właśnie dlatego, że przedsiębiorca nie zna przepisów prawnych, nie wie, jak może się bronić lub co mu się prawnie należy. Duże przedsiębiorstwa, ze swoją grupą prawników, specjalizują się w wyszukiwaniu sposobów na uniknięcie kar, na domaganie się i egzekwowanie odszkodowań lub innych specjalnych trybów postępowania, które będą jak najbardziej po ich myśli.

Biznesmeni prowadzący mikro, małe i średnie firmy popełniają najczęstszy błąd, błąd tak zwanego zaniechania. Nie pytają nawet, ile kosztuje obsługa prawna, sądząc z góry, że przekracza to ich możliwości finansowe. To jednak najczęściej nie jest prawdą.

Obsługa prawna szyta na miarę

Strach ma wielkie oczy, więc nie wolno być biernym. Mali i średni przedsiębiorcy powinni zacząć szukać dobrej obsługi prawnej, zanim będzie za późno. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w ramach jednoosobowych firm, małych czy średnich firm zwykle nie znają ustaw, rozporządzeń, interpretacji i nie ma w tym nic dziwnego. Oni są specjalistami w dziedzinach, w których realizują swój biznes. Ponieważ jednak nieznajomość prawa nie jest żadnym usprawiedliwieniem w bieżącej działalności, tym bardziej może przynieść szkody w sytuacjach spornych.

Warto więc poszukać odpowiedniej kancelarii prawnej zawczasu i nawiązać z nią współpracę. Dobre kancelarie, takie jak www.kancelaria-szip.pl, doskonale potrafią dopasować swoją ofertę do możliwości klienta. Ten z kolei może zdecydować się na obsługę prawną i rozliczać się na zasadzie stawki ryczałtowej. Dzięki temu w każdej chwili może zwrócić się z pytaniem do swojego prawnika i zawsze otrzyma jasną odpowiedź, która pozwoli mu rozwiązywać lub unikać problemów. Przedsiębiorca może też rozliczać się z kancelarią na zasadzie ustalonej stawki godzinowej, która jest korzystna po podpisaniu stałej umowy o współpracy. Bardzo popularnym też rodzajem wynagrodzenia w przypadku spraw spornych, windykacyjnych czy dotyczących jakichkolwiek odszkodowań jest tak zwane wynagrodzenie success fee, co oznacza, że wynagrodzenie kancelarii jest procentem od uzyskanej w sporze kwoty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *