Kto powinien wybrać się na szkolenia BHP?

Dodano: 29.06.2017

Obowiązek organizacji szkoleń BHP należy do pracodawcy. Aktualnie najczęściej prace tego rodzaju zlecane są zewnętrznym firmom zajmującym się prowadzeniem obsługi BHP. Kiedy konieczne jest wykonanie szkoleń?

Przepisy prawa, a dokładnie zapisy, które znajdują się w Kodeksie pracy, zobowiązują pracodawcę do przeszkolenia pracowników z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązek ten dotyczy zarówno pracowników zatrudnianych na podstawie umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych. Ponadto przeszkoleni powinni być też praktykanci oraz osoby przyuczające się do zawodu.

Szkolenia wstępne BHP

Przed dopuszczeniem stanowiska do pracy pracodawca musi zorganizować szkolenia wstępne BHP. Przekazują one kluczowe informacje o bezpieczeństwu i higienie pracy i uczą bezpiecznego wykonywania obowiązków, aby zminimalizować ryzyko wypadków przy pracy.

Szkolenia wstępne składają się z dwóch części – to instruktaż ogólny, który w ogólny sposób informuje o kwestiach BHP, a także instruktaż stanowiskowy, który odbywa się już na stanowisku pracy i polega na zaprezentowaniu pracownikowi zasad wykonywania obowiązków. Czas ważności szkoleń wstępnych to 1 rok – po tym czasie konieczne są szkolenia okresowe BHP, które aktualizują i poszerzają informacje o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Szkolenia okresowe BHP

Zadaniem szkoleń okresowych jest przypomnienie pracownikom zasad bezpiecznego wykonywania obowiązków. Swoją ważność szkolenia okresowe BHP zachowują przez okres od 1 roku do 6 lat w zależności od wykonywanych obowiązków.

  • szkolenie dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych wykonujących prace wyjątkowo niebezpieczne – ważne 1 rok
  • szkolenie dla pracowników na stanowiskach robotniczych – ważne 3 lata
  • szkolenie dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami – ważne 5 lat
  • szkolenie dla pracowników inżynieryjno-technicznych – ważne 5 lat
  • szkolenie dla pracowników służby BHP – ważne 5 lat
  • szkolenie dla pracowników administracyjno-biurowych – ważne 6 lat

Gdy również musisz zorganizować szkolenia BHP dla pracowników, skontaktuj się z firmą oferującą takie usługi i umów się na dogodny termin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *