Kilka faktów o WIG30

Dodano: 22.01.2015

WIG30 działa na GPW od jakiegoś czasu i inwestorzy zdążyli się już do niego przyzwyczaić. Jego nieco spokojne wkroczenie na „parkiet” z pewnością miało związek z faktem, że obok nadal prężnie działa WIG20. Jednak dni tego ostatniego indeksu są już policzone i lada moment zniknie on z giełdy. Co to oznacza dla inwestorów? Czego tak naprawdę można spodziewać się po WIG30?

142192579155201900

WIG30 jest indeksem giełdowym trzydziestu największych i najbardziej płynnych spółek akcyjnych, jakie notuje Giełda Papierów Wartościowych. Jego start miał miejsce 23 września 2013 roku i od tamtej pory działa on obok starszego indeksu WIG20, który ma ostatecznie zniknąć z notowań po 31.12.2015. Co to faktycznie oznacza dla polskiej giełdy? W czym WIG30 jest lepszy od WIG20?

1. WIG30 jest nowocześniejszy i aktualniejszy

Nie ma co ukrywać- WIG20 utworzony w roku 1994 musiał wreszcie odejść do lamusa. Przez ponad dwadzieścia lat polska gospodarka zanotowała bardzo wiele zmian i potrzebne było stworzenie indeksu, który rzetelniej prezentowałby faktyczną sytuację gospodarczą kraju. Niestety, ale dwadzieścia najpłynniejszych spółek nie jest już w stanie w pełni pokazać tego, co dzieje się na polskiej giełdzie. Taki cel ma właśnie mieć WIG30, gdy stanie się wreszcie indeksem głównym GPW.

2. Bardziej odporny

WIG30 ma być też swego rodzaju zabezpieczeniem. Dodanie dziesięciu dodatkowych spółek do indeksu wystarczy, by benchmark polskiego rynku akcji był mniej podatny na gwałtowne zmiany cen jednego papieru wartościowego. Taka sytuacja z pewnością ucieszy inwestorów, którzy dzięki temu sprawniej oszacują, gdzie lepiej będzie zainwestować swoje pieniądze (więcej).

 

3. Szansa dla dodanych spółek

Nie bez znaczenia będzie dodanie dziesięciu spółek do indeksu dla ich samych. Znalezienie się w WIG30 można uznać za swego rodzaju nobilitację, która może także przynieść sporo korzyści. Spółki wyróżnione w ten sposób liczą się zawsze z większym zainteresowaniem ze strony inwestorów, a to jest niemal jednoznaczne ze zwiększeniem obrotów.

4. Media wreszcie w indeksie

WIG30 sprawił, że w indeksie GPW znalazły się wreszcie spółki związane z branżą medialną. Jakie ma to znaczenie dla samej giełdy? Przede wszystkim lepiej obrazuje to stan gospodarki naszego kraju – stan finansowy mediów jest zazwyczaj dość chimeryczny i ewentualna pozycja medialnych spółek dobrze odzwierciedli kondycję gospodarki krajowej.

5. Marka przystępniejsza dla Europy

WIG30 będzie swego rodzaju oznaką rozwoju polskiej giełdy. Zwiększenie indeksu sprawi, że upodobnimy się pod tym względem do giełd Europy zachodniej, a sama GPW stanie się marką zdecydowanie bardziej atrakcyjną. To może zatem przyciągnąć inwestorów spoza granic naszego kraju, a to oznacza zwiększenie obrotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *