Kiedy warto zdecydować się na rozdzielność majątkową?

Dodano: 04.07.2017

Majątkowa umowa małżeńska zwykle jest spisywana przed rozpoczęciem małżeństwa. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by zawrzeć ją w każdym momencie już w trakcie trwania małżeństwa.

Jak zawrzeć majątkową umowę małżeńską?

W przypadku zgodności współmałżonków co do zawarcia majątkowej umowy małżeńskiej można to zrobić u notariusza. Warto podkreślić, że jedynie notariusz mikołów ma prawo do spisania takiej umowy. W innym wypadku – na przykład przy spisaniu jej przez współmałżonków – będzie ona nieważna. Po spisaniu majątkowej umowy małżeńskiej przez notariusza powstaje rozdzielność majątkowa pomiędzy małżonkami. Jeżeli w dowolnym momencie zechcą oni powrócić do wspólnoty majątkowej, to ponownie muszą pojawić się u notariusza.

Co zrobić, gdy współmałżonek nie zgadza się na rozdzielność majątkową?

Jeżeli tylko jeden z współmałżonków dąży do rozdzielności majątkowej, wówczas powinien wnieść sprawę do sądu. Notariusz może spisać tylko umowę, co do której oboje małżonkowie są zgodni. Małżonek wnoszący sprawę do sądu musi uargumentować powody, dla których domaga się rozdzielności majątkowej. Powodem może być na przykład pociąg do hazardu drugiego współmałżonka. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia pozwu przez sąd, rozdzielność majątkowa rozpoczyna się od daty podanej przez sąd w wyroku. Dotychczas zgromadzony majątek dzielony jest na pół, zaś od dnia ustanowienia rozdzielności majątkowej majątki są autonomiczne.

Wady i zalety rozdzielności majątkowej

Zarówno wspólnota majątkowa, jak i rozdzielność, mają wady i zalety. W niektórych sytuacjach ciężko jest zdecydować, które rozwiązanie jest korzystniejsze. Na rozdzielność majątkową często decydują się osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Chronią w ten sposób majątek żony czy męża, gdyż w przypadku upadłości firmy komornik nie może zająć majątku współmałżonka. W trakcie trwania wspólnoty nie można zaciągnąć dużego kredytu bez zgody współmałżonka. Przy rozdzielności majątkowej jest to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *