Kiedy potrzebujesz notariusza?

Dodano: 28.09.2017

Notariusz to osoba, która – mówiąc w dużym uproszczeniu – sprawia, że dokumenty nabierają mocy prawnej. Jest także osobą zaufania publicznego.

To natomiast obliguje ją do tego, aby podczas wykonywania swoich obowiązków zadbała o to, aby w przypadku np. zawierania umowy między dwoma stronami obie znały jej postanowienia i jedna z nich nie została pokrzywdzona na skutek braku odpowiedniej wiedzy prawniczej. Zobowiązany jest także do zachowania pełnej dyskrecji oraz prowadzenia swoich czynności w sposób przejrzysty

Kiedy potrzebujesz usług notariusza?

Zawsze wtedy, gdy chcesz przygotować dokument mający moc prawną. A więc notariusz będzie niezbędny do sporządzania różnego rodzaju umów (w tym kupna i sprzedaży), spisania testamentu, zrzeknięcia się spadku, sporządzania weksli i czeków oraz podobnych dokumentów. Ponadto jako osoba zaufania publicznego jest kimś, u kogo można bezpiecznie pozostawić – na przechowanie – papiery wartościowe, poufne dokumenty, oświadczenia, a także pieniądze. Notariusz pracuje nie tylko w swojej kancelarii, ale w wielu przypadkach również w terenie – na przykład przy spisywaniu testamentów, tworzeniu protokołów zebrań spółek, prowadzonych aukcji, a także przetargów publicznych.

Notariusz jest osobą, która doskonale zna się na przepisach prawnych i orientuje w ich zawiłościach, dlatego w przypadku, jeśli masz jakieś – dotyczące przepisów lub czynności prawnych – wątpliwości, możesz zwrócić się do niej z prośbą o poradę. Oczywiście za wszystkie wykonywane przez siebie czynności, notariusz pobiera wynagrodzenie – jego wysokość uzależniona jest od rodzaju procedury oraz stopnia skomplikowania prowadzonej sprawy. Cena za usługę może być z góry ustalona lub też dopasowywana pod kątem indywidualnej sprawy. Dlatego warto, podczas pierwszego spotkania z notariuszem, ustalić, z jakimi kosztami należy się liczyć. Sam notariusz płaci należne podatki od czynności cywilnoprawnych, które regulują odpowiednie przepisy.

Notariusz jest osobą, która umożliwia uprawomocnienie dokumentów oraz podejmowanych czynności. Działa w obszarze sytuacji, które zdarzają się w życiu każdego człowieka – jak choćby kupno samochodu od osoby prywatnej czy odczytanie testamentu. A jak znaleźć dobrego notariusza? Warto korzystać z usług kancelarii cieszącej się dobrymi opiniami oraz zaufaniem samych klientów. Większość z nich posiada swoje strony internetowe, na których możesz sprawdzić, w jakich czynnościach mogą zaoferować pomoc – dzięki temu masz pewność, że Twoja sprawa znajduje się w zasięgu właściwej kancelarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *