Kiedy firma powinna ogłosić upadłość?

Dodano: 05.12.2013

W ostatnim czasie wiele firm zauważa problemy ekonomiczne. Zazwyczaj powodem jest kryzys gospodarczy i niedościgniona konkurencja. Trudności związane z utrzymaniem stałej pozycji na rynku niejednokrotnie kończą się dość kiepsko. Jak przedsiębiorca powinien doprowadzić do upadłości? Jak przeprowadzić prawidłowo całą procedurę upadłościową?

Na początku warto wyjaśnić, że firma powinna poczynić kilka najważniejszych kroków, żeby procedurę upadłościową uznać za zakończoną. Zwykle wszystkie formalności przedsiębiorca wykonuje samodzielnie, ale oczywiście może poprosić o pomoc doradcę, który przedstawi najlepsze rozwiązania w tej niekomfortowej sytuacji.

Po pierwsze trzeba wysłać wniosek upadłościowy do pobliskiego sądu rejonowego, który zajmuje się rozpatrywaniem takich spraw. W wysyłanym dokumencie trzeba wybrać jedno z dwóch rozwiązań: układ lub likwidacja. Następnie sąd otacza swoim nadzorem własności materialne firmy oraz zwołuje spotkanie dla wierzycieli.

Na zakończenie sąd ogłasza informację o upadłości firmy (lub układu, gdy taka była wstępna prośba) oraz likwidacji majątku firmowego. Cała operacja nie zostanie przeprowadzona, gdy posiadane dobra okażą się zbyt małe na zwrot należności.

red. Justyna Błahut
nweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *