Jak wygląda współcześnie sprawa uzależnień

Dodano: 16.07.2017

Uzależnienia to temat, który dość często jest podejmowany i mówi się na ten temat wiele, dlatego wydaje się, żę ten temat docierać będzie rzeczywiście do wielu osób i będzie zrozumiały. W praktyce jednak nie wygląda to wszystko tak pięknie. te działania w walce z uzależnieniami są nadal nieliczne, albo w ogóle nie są podejmowane. Instytucje Państwowe czy społeczne są właściwie bierne w zakresie walki z tym problemem. Niekiedy pojawiają się dyskusje i ubolewania co do tego jakie skutki niosą za sobą uzależnienia. Jednak właśnie na tych rozmowach wszystko się kończy. Nic więcej się nie robi, nie ma aktywnych działań, by poradzić sobie z tymi problemami. Ta bierność, która jest nadal zauważalna to duży problem, czynnik decydujący, który nie pozwala na pokonanie uzależnień. Z drugiej strony należy pamiętać, że uzależnienia mają swoje określone skutki fizyczne i psychiczne, dlatego szersze omówienie tego tematu będzie rzeczywiście wskazane.

Uzależnienie należy traktować jako problem z podłożem społecznym. Nie znajdziemy jednak definicji tego słowa w Encyklopedii Powszechnej PWN czy Katechizmie Kościoła Katolickiego. Nie mamy także jasnej definicji słowa nałóg. Jeśli chcemy zrozumieć znaczenie tego słowa można spojrzeć na język angielski i słowo addiction pochodzące od łacińskiego addictus, co oznaczało w starożytnym Rzymie osobę oddaną wierzycielowi przez sąd ze względu na to, że nie spłacała ona swoich długów. W ten sposób dochodziło do tego, że dana osoba była ubezwłasnowolniona.

Uzależnienie to obecnie temat, który jest traktowany bardzo szeroko i badany pod kątem psychologicznym, biologicznym i społecznym. Podkreśla się bardzo mocno, że uzależnienia to temat bardzo złożony, ponieważ mogą one pochodzić z wielu różnorakich źródeł. Trudno jednoznacznie to wszystko określić, ponieważ uzależnić można się między innymi od nikotyny, alkoholu, narkotyków, seksu, pracy, telewizji czy internetu. To jednak tylko kilka przykładów, ponieważ źródeł uzależnień jest dużo więcej, są one praktycznie nieograniczone.

Współcześnie, jeśli chodzi o uzależnienia takim często spotykanym problemem będzie między innymi uzależnienie od internetu, które w jakieś mierze jest znakiem naszych czasów. Okazuje się, że coraz więcej osób nie jest w stanie kontrolować tego w jaki sposób korzystają z internetu. Osoby, które taki problem mają swój czas spędzają przede wszystkim na forach, portalach społecznościowych, grupach dyskusyjnych. Osoby uzależnione od internetu mają bardzo często problem związany z tym, że zaburzeniu ulegać będzie rytm dobowy u takich osób. Dlatego właśnie charakterystyczne jest to, zę nocami w sieci są te same osoby, co może świadczyć o istniejącym problemie uzależnienia. W Polsce jednak, gdy chodzi o uzależnienia najczęściej nadal spotyka się problem z alkoholem. Jeśli chodzi o tą kwestię to alkohol wpływa na odczuwaną przez nas pozorną przyjemność po spożyciu. Gdy dojdzie do wytrzeźwienia tej przyjemności brakuje i chcemy znów się napić i tak właśnie rodzi się uzależnienie. Trzeba jednak pamiętać, że alkohol w dłuższej perspektywie powoduje poważne konsekwencje zdrowotne dla naszego organizmu.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: testosteron.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *