Jak wygląda sprawa rozwodowa?

Dodano: 10.06.2019

Nie ma możliwości otrzymania rozwodu w żaden inny sposób jak tylko poprzez orzeczenie sądowe. Sędzia podczas rozpraw musi zyskać pewność, co do tego, że nastąpił całkowity rozpad pożycia małżeńskiego. Wobec tego nawet, jeśli nie chcemy mieć w ogóle do czynienia z sądami i adwokatami – nie będziemy mieli wyjścia, gdyż jest to jedyny sposób na to, aby zakończyć małżeństwo.

Wszystko rozpoczyna się natomiast od wniesienia specjalnego pozwu rozwodowego do odpowiedniego sądu – tego, który znajduje się w rejonie miejsca zamieszkania obu małżonków. Musimy przygotować się na to, że złożenie takiego pozwu wiąże się z kosztami, które zaczynają się od minimum 600 zł. Już w ramach tego dokumentu możemy też nakreślić swoje roszczenia względem małżonka- a więc określić preferowaną przez nas opiekę nad dziećmi, roszczenie orzeczenia o winie lub też roszczenie ustalenia obowiązku alimentacyjnego.

W jakich przypadkach można dostać rozwód bardzo szybko?

Zazwyczaj jest to możliwe do przeprowadzenia w ramach jednej lub dwóch rozpraw, ale tylko wtedy, kiedy sytuacja naprawdę nie rodzi żadnych wątpliwości. Mimo wszystko- tak czy inaczej dobrze, aby w sądzie reprezentował nas zaufany adwokat. Szybkie zakończenie małżeństwa może mieć miejsce w sytuacji, kiedy małżonkowie nie wnoszą o ustalenie winnego, nie jest prowadzone żadne postępowanie dowodowe, ani też nie posiadają dzieci. W innych przypadkach sprawy rozwodowe mogą się ciągnąć bardzo długo i niejednokrotnie są naprawdę bardzo skomplikowane.

Czas na adwokata? 

Większość ludzi raczej bardzo pobieżnie interesuje się tym, jak działają sądy i w jaki sposób należy przygotowywać dokumenty potrzebne do rozwiązania jakiejś sprawy. Dlatego też już na samym początku, już na etapie składania pozwu może być nam potrzebny adwokat. W przypadku wynajęcia adwokata, możemy opłacić go jedną zbiorczą kwotą za całą sprawę rozwodową- wówczas dodatkowymi opłatami będą te za każdą rozprawę, gdzie adwokat będzie nas reprezentował w sądzie. Możemy też zdecydować się na pojedyncze opłaty od konkretnych czynności- opracowania wniosku, zapoznania się z aktami itp. Wszystko zależy od skomplikowania sprawy oraz od tego, jaka płatność będzie dla nas lepsza do realizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *