Jak przewieść zwłoki z zagranicy?

Dodano: 06.03.2018

Śmierć bliskiej osoby to zawsze skrajnie traumatyczne doświadczenie.

Kiedy dochodzi do niej poza granicami kraju jest jeszcze gorzej, gdyż pojawia się dodatkowo stres, jaki bez wątpienia towarzyszy załatwianiu sprowadzenia zwłok do kraju. Jak się okazuje przewóz zwłok nie jest taki prosty. Na czym polega i kto powinien zająć się jego organizacją?

Niezbędne formalności

Niestety, przewóz zwłok z dowolnego kraju do Polski wymaga załatwienia szeregu formalności. Zwykle poleca się więc zlecenie tego zakładowi pogrzebowemu, który od razu wykona również usługi pogrzebowe. Samodzielne załatwianie wszelkich zgód i zaświadczeń, jakie są potrzebne, aby przewieźć zwłoki do kraju często jest bowiem wręcz niewykonalne.

Pierwszą kwestią jest uzyskanie zgody od prezydenta miasta, do którego docelowo mają trafić zwłoki. Uzyskiwanie tej zgody trwa do trzech dni. Niewątpliwie, zakład pogrzebowy jest w takich sytuacjach szczególnie przydatny, jeśli bliski zmarłego organizujący przewóz zwłok i pogrzeb również znajduje się poza granicami kraju. Przedstawiciele zakładu pogrzebowego znajdujący się na miejscu mają bowiem możliwość interweniowania w urzędzie w celu przyspieszenia procesu wystawiania zezwolenia na przywiezienie zwłok.

Warto mieć na uwadze, iż zgoda prezydenta to jedynie wierzchołek góry. Konieczne jest także zezwolenie konsula obecnego w państwie, w którym doszło do zgonu. Ponadto, jeśli zwłoki nie są skremowane, trzeba również zdobyć zaświadczenie, iż do zgonu nie doszło z powodu choroby zakaźnej. Jeśli natomiast ciało zostało spalone, potrzebne jest zaświadczenie z krematorium.

Jak przewozi się zwłoki?

Przewóz można przeprowadzić na wiele sposobów. Najczęściej zakład pogrzebowy wybiera tę metodę, która w danej sytuacji zapewnia najszybszy transport. Warto jednak pamiętać, iż jeśli nie transportuje się ciała samochodem, konieczne będzie uzyskiwanie kolejnych zgód.

Wybór zakładu pogrzebowego

Warto zwrócić uwagę, iż wiele zakładów oferuje jedynie podstawowe usługi pogrzebowe. Nie każdy z nich jest w stanie zorganizować przewóz zwłok z zagranicy. Dlatego też, znalezienie odpowiedniej firmy zajmuje czasem dość dużo czasu. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji porównać ceny, gdyż ich rozpiętość jest bardzo duża.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *