Hobby i nauka – numizmatyka

Dodano: 15.09.2017

Hobby to niezwykle istotny aspekt ludzkiego życia. Pomaga się zrelaksować, stwarza odskocznię od codziennych obowiązków, nadaje sens życia zapobiegając nudzie. Rodzajów hobby może być naprawdę wiele. Najbardziej korzystna sytuacja, ma miejsce wtedy, kiedy nasze hobby przyczynia się do kształtowania nauki, pomaga zdobywać wiedzę o świecie, a niekiedy nawet, pozwala zarobić. Taka jest numizmatyka.

Numizmatyka nie jest jedynie hobby, traktowanym jako źródło rozrywki. Oficjalnie traktowana jako pomocnicza nauka historii. Jej istota polega na kolekcjonowaniu, poznawaniu i badaniu monet oraz banknotów pod względem estetycznym, historycznym i technicznym. Początków polskiej numizmatyki możemy szukać gdzieś w XIV wieku. Numizmatykiem jest zarówno osoba fizyczna, która prowadzi zbiór monet i banknotów na własny użytek, jak i podmioty takie jak muzeum, które prowadzą działalność w formie użyteczności publicznej. W Polsce, największym ośrodkiem numizmatycznym jest Warszawa i Kraków. To, w tych miastach i tamtejszych muzeach narodowych, znajdują się najpokaźniejsze i najcenniejsze zbiory.

Numizmatyka pozwala poznać historię Polski i świata. Na podstawie wzorów monet możemy się wiele nauczyć o dziejach narodowych. Znaki ikonograficzne i epigraficzne stanowią źródło wielu cennych informacji dotyczących charakterystyki czasów, w których monety lub banknoty zostały wyprodukowane. Pieniądze zawsze przedstawiały ważne epizody, wydarzenia historyczne, obiekty zainteresowań, przedmioty kultu czy szacunku, a przede wszystkim osoby, które traktowane były jako wyjątkowe, znaczące dla społeczności i zasługujące na wyróżnienie. Ze znaków zawartych na banknotach możemy dobrze poznać ówczesne obyczaje, kulturę, tradycję, sympatie, a także ustalić panującą w danym społeczeństwie hierarchię ważności oraz system moralny.

Numizmatyka to zatem wspaniała zabawa i nauka jednocześnie, która przynosi korzyści zarówno osobie, która się zajmują tą dziedziną, jak i społeczeństwu, w jakim ta osoba funkcjonuje. Numizmatyka stwarza jednak i większe możliwości, które wykorzystywane są coraz chętniej.

Coraz częściej zdarza się bowiem, że numizmatyka bywa wykorzystywana jako sposób inwestycji i zabezpieczenia przyszłości. Obecnie, aukcje monet cieszą się dużą popularnością, a niektóre obiekty można spieniężyć naprawdę po atrakcyjnej cenie. Cenne mogą eksponaty liczące wiele lat, które traktowane są jako zabytki historyczne, kolekcje stanowiące tematyczną serię, ale także np. rodzaj monety. Numizmatyka może być traktowana jako lokata kapitału. Bardzo ważny jest kruszec, z jakiego moneta jest wykonana. Jeżeli posiadamy monety z czystego srebra lub złota, ich wartość nigdy nie spadnie poniżej wartości, jaką posiada kruszec, może jedynie wzrosnąć, wzbogacona o wartości kolekcjonerskie, np. jeśli ikona jaką posiada, stanowi część serii lub stanowi upamiętnieni ważnego wydarzenia.

Numizmatyka jest zatem hobby o szerokim znaczeniu, nie tylko dla kolekcjonera. Z jednej strony jest to zabawa, rodzaj zbieractwa, a z drugiej dziedzina nauki, dzięki której poznajemy obyczaje, kulturę, tradycję i obiekty zainteresowania danej społeczności. Jest to również dobry sposób na lokatę kapitału. Kolekcjonowanie można zacząć od pieniędzy, które wyszły z użycia, a które zostawiliśmy sobie na pamiątkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *