Elektroenergetyka – filar rozwoju każdej gospodarki

Dodano: 27.06.2018

Energia elektryczna w naszych domach to dla nas coś tak oczywistego, jak chleb na śniadanie. Rano budzimy się, włączamy czajnik elektryczny, maszynkę do golenia, potem kawa i do pracy. Po powrocie do domu szybki obiad z elektrycznego piekarnika, włączamy zmywarkę, w międzyczasie odkurzamy, a potem już tylko ulubiony program telewizyjny. Nie myślimy o tym, że gdyby nie elektroenergetyka, to w naszych domach nie byłoby prądu, a wieczorem siedzielibyśmy przy świeczkach.

Gdyby nie rozwinęła się elektroenergetyka, nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej. To dziedzina, która mieści się zarówno w energetyce, jak i w elektrotechnice, a to oznacza, że jest odpowiedzialna za przesył i dostarczanie energii elektrycznej do odbiorców.

To dzięki elektroenergetyce można korzystać ze stałego dopływu prądu, którego odpowiednia jakość pozwala na wykorzystywanie urządzeń domowych, maszyn produkcyjnych, ba pozwala utrzymywać ciągłość nawet wielkich, skomplikowanych procesów przetwórczych i produkcyjnych.

Elektroenergetyka… bez niej świat byłby zupełnie inny

Jeżeli dziś zapytamy, czym właściwie jest elektroenergetyka, to będziemy mieli problemy z uzyskaniem odpowiedzi. Warto więc wiedzieć, że dzięki elektroenergetyce można korzystać ze źródeł prądu i to nie tylko tych konwencjonalnych takich, jak generatory, elektrownie, ale także z tych rozproszonych i bezstykowych.

W zakresie elektroenergetyki mieszczą się wszelkie zagadnienia związane z liniami napowietrznymi i kablowymi. To tu można przyporządkować stacje elektromagnetyczne czyli zarówno rozdzielnie, jak i stacje transformatorowo-rozdzielcze, a także tylko transformatorowe. Tu mamy do czynienia z aparatami elektrycznymi i instalacjami elektrycznymi.

Elektroenergetyka rozwiązuje też problemy zabezpieczeń przeciwzakłóceniowych. W jej zakres wchodzą wszelkie techniki przepięciowe, odgromowe, czyli cała elektroenergetyczna automatyka służąca do zabezpieczania  sieci.

Sytuacja w dziedzinie elektroenergetyki w Polsce

Polska elektroenergetyka nieustannie się rozwija i w zasadzie aktualnie wymaga ciągłej reformy i modernizacji. Już w latach 90. ubiegłego wieku ta branża zanotowała znaczne przyspieszenie. Wszystkie zmiany mają na celu unowocześnienie infrastruktury oraz obniżenie cen energii elektrycznej, co ma być efektem konkurencji różnych producentów oraz przekształceń w całym sektorze przemysłowym energii elektrycznej.

W zakresie modernizacji infrastruktury na szczególną uwagę zasługują stacje transformatorowe oraz ich wyposażenie. Dziś produkuje się je jako gotowe jednostki, wykonane z betonu i aluminium. Następnym krokiem jest ich wyposażenie, które dziś musi odpowiadać najwyższym wymogom technologicznym. Modernizując lub stawiając od zera stacje transformatorowe, warto korzystać z urządzeń sprawdzonych producentów, a w Polsce bez wątpienia do takich należy firma przedstawiająca się na stronie www.zpue.pl.

Stale rosnące potrzeby w dziedzinie rozbudowy sieci, konieczności wykorzystania kolejnych urządzeń elektroenergetycznych takich, jak transformatory i cała aparatura elektryczna są nie lada wyzwaniem. Niestety bez tego typu działań, nie byłoby możliwości zapewnienia stałego dostępu do energii elektrycznej.

Dlatego też nieustannie trzeba przeznaczać kolejne środki finansowe na modernizację sieci i urządzeń w tym zakresie. Dobry jakościowo sprzęt, zapewni możliwość bezawaryjnego korzystania z sieci przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *