Co zakłada projekt ustawy Mały ZUS Plus?

Dodano: 17.01.2020

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy Mały ZUS Plus, która ma wprowadzić już od Nowego Roku zmiany w zakresie składek ZUS. To realizacja zapowiadanych już wcześniej zmian, które mają być ukłonem w stronę najmniejszych przedsiębiorców. Projekt jest tez elementem „Piątki na 100 dni” zapowiadanej w czasie kampanii przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Kogo dotyczyć będzie Mały ZUS Plus?

Zmiany dotkną przede wszystkim najmniejszych przedsiębiorców. Projekt zakłada, że od roku 2020 składki mikroprzedsiębiorców liczone będą w sposób proporcjonalny do ich dochodów. W praktyce więc właściciele małych działalności zapłacą w skali miesiąca nawet kilkaset złotych mniej. Rozwiązanie to dotyczyć ma jednak tylko firm, których przychód w roku 2019 nie przekroczył 120 tysięcy złotych. Z nowych regulacji skorzystać ma według szacunków ekspertów około 320 tysięcy przedsiębiorców.

Co ciekawe, już w tym roku z opcji tej korzystają przedsiębiorcy, których przychód nie przekroczył 63 tysięcy złotych w skali roku. Nowy projekt poszerza tę grupę o kolejnych przedsiębiorców.

Warunki korzystania z małego ZUS-u

Poza wspomnianym już kryterium przychodu, aby skorzystać z małego ZUS-u trzeba prowadzić działalność gospodarczą przez minimum 60 dni w poprzednim roku. Ponadto Mały ZUS Plus nie jest rozwiązaniem dla osób, które w poprzednim roku rozliczały się za pomocą karty podatkowej, a jednocześnie korzystały ze zwolnienia podatku VAT.

Dzięki nowym regulacjom przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić kilkaset złotych w skali miesiąca. Szacowany koszt nowych regulacji to natomiast dla finansów publicznych około 1,3 mld zł.

Od kiedy będzie można korzystać z nowych przepisów?

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku. Przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z nowych zasad, musi do końca pierwszego miesiąca obowiązywania regulacji zgłosić ten fakt. W praktyce będzie więc na to czas do końca stycznia przyszłego roku. Jest to zmiana w stosunku do aktualnych przepisów, które przewidywały na to jedynie 7 dni.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że z małego ZUS-u nie będą mogli skorzystać np. przedsiębiorcy wykonujący działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Celem jest zapobiegnięcie sytuacji, gdy pracownicy są niejako zachęcani do przejścia z etatu na tzw. samozatrudnienie. Z rozwiązania mogą natomiast skorzystać osoby prowadzące działalność od wielu lat. Jednak obniżoną składkę płacić będzie można jedynie przez okres 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia danej działalności. Po upływie tego czasu z ulgi będzie można skorzystać ponownie. Takie ograniczenie ma być konieczne, aby przedsiębiorcy płacący niższe składki mogli uzbierać staż, który potrzebny jest do emerytury. Mały ZUS Plus ma być rozwiązaniem dobrowolnym. W tym roku korzystało z niego ponad 186 tysięcy przedsiębiorców.

Na chwilę obecną nie ma pewności, że nowe przepisy wejdą w życie dokładnie z dniem 1 stycznia 2020 roku. Minister Emilewicz dopuszcza termin późniejszy – luty lub marzec przyszłego roku. Tak stanie się, gdy parlament nie zdąży z przepisami.

Więcej na temat podatków dla najmniejszych przedsiębiorców dowiedzą się Państwo na stronie http://www.ozogtomczykowski.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *