Bóle brzucha: przyczyny i objawy

Dodano: 24.01.2019

Każdy kiedyś w życiu doświadczył bólu brzucha – to prawdopodobnie najbardziej powszechne dolegliwości po bólu głowy. Najczęściej bóle brzucha związane są z nieodpowiednią dietą – jedzeniem za szybko, w zbyt dużych ilościach, niezdrowo, czy problemami z trawieniem. Nie wskazuje wtedy na poważną chorobę. Bóle brzucha mogą jednak sugerować schorzenie i to o różnym podłożu.

Bóle brzucha: przyczyny

Wnętrze jamy brzusznej zawiera wiele wewnętrznych narządów, jak wątroba, żołądek, śledziona, jelito cienkie oraz grube. W przypadku kobiet brzuch obejmuje też pęcherz moczowy oraz narządy płciowe. Wszystkie te narządy mogą być przyczyną objawów bólowych zlokalizowanych w okolicach brzucha. Przyczyny występowania bólu brzucha można podzielić na te na tle ginekologicznym, metabolicznym czy toksycznym, neurologicznym, naczyniopochodnym, a także związanych z niedokrwieniem, niedrożnością czy owrzodzeniem. Najczęściej ból brzucha wywołany jest stanem zapalnym, a aż 20% przypadków dotyczy zaburzeń na tle czynnościowym, niewywołanym organiczną chorobą. Zaburzenia czynnościowe spowodowane są nadmierną aktywnością skurczową mięśni gładkich czy zbyt dużą wrażliwością trzewną. Kobiety często uskarżają się na bóle brzucha związane z menstruacją.

Bóle brzucha: choroby

Jeśli chodzi o choroby, które mogą objawiać się bólami brzucha to należą do nich m.in.:

-Choroby ginekologiczne takie jak: choroby jajowodów np. zapalenie czy skręt, zapalenie jajnika, skręt torbieli jajnika lub pękniecie, ciąża pozamaciczna

-Choroby metaboliczne i toksyczne jak ostra porfiria, zatrucie ołowiem czy neuropatia cukrzycowa

-Choroby naczyniopochodne: zapalenie aorty, tętniak aorty, maska brzuszna zawału serca

-Choroby neurologiczne: migrena brzuszna, padaczka brzuszna, półpasiec, choroby z ucisku nerwów

-Choroby zapalne, czyli zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie uchyłków jelita grubego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie żołądka i jelit potocznie zwane zatruciem pokarmowym

-Choroby owrzodzeniowe takie jak wrzody żołądka, wrzód dwunastnicy, choroba refluksowa

-Choroby wywołane niedrożnością, czyli niedrożność jelita cienkiego, zrosty pooperacyjne, nowotwory jelita grubego,

-Choroby wywołanie niedokrwieniem np. zator naczyń trzewnych lub miażdżycą naczyń trzewnych

Rodzaje bólu brzucha

Różne schorzenia i choroby wywołują bóle brzucha o zróżnicowanej lokalizacji, nasileniu, częstotliwości. Bóle brzucha mogą być kurczowe i silne, przewlekłe o słabszej sile, powtarzające się od czasu do czasu przez miesiące czy lata. Wyróżnia się bóle ostre i przewlekłe. Ból ostry jest silny, intensywny, może się z każdą minutą nasilać lub pojawić nagle z ogromnym natężeniem. Ostre bóle brzucha niekoniecznie sugerują poważną chorobę, bo mogą być wywołane kolką nerkową lub jelitową, zapaleniem wyrostka robaczkowego czy pęcherzyka żółciowego. Oczywiście te schorzenia wymagają interwencji lekarskiej, ale w porę zauważone nie zagrażają życiu. Bóle o charakterze przewlekłym są stałe albo nawrotowe. Stały ból nie jest silny, ale dokucza i utrudnia funkcjonowanie, bo nie odpuszcza przez wiele dni czy tygodni. Bóle nawrotowe występują np. przy wrzodach dwunastnicy, gdzie ból pojawia się sezonowo wiosną i jesienią lub chorobach ginekologicznych, które zależne są od fazy cyklu miesięcznego.

Bóle brzucha: dodatkowe objawy

Zdarza się, że bólom brzucha towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak gorączka, biegunka, wymioty, krwawienie z odbytu. O takich dodatkowych obawach koniecznie trzeba poinformować lekarza podczas wizyty, bo może to ułatwić diagnostykę.

Jak postępować przy bólach brzucha?

Najczęściej bóle brzucha mają charakter jednorazowy i nie sygnalizują ciężkiego schorzenia. Można poradzić sobie z nim samemu, biorąc rozkurczowe leki na ból brzucha. Jeśli objawy się intensyfikują, ból staje się nie do wytrzymania lub trwa już dłuższą chwilę, to należy udać się do lekarza. Podczas bólu brzucha absolutnie nie można podawać środków przeczyszczających, przykładać gorących okładów czy uciskać bolące miejsce. Należy powstrzymać się od jedzenia i picia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

l https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/objawy/68344,bol-brzucha

l http://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece,bol-brzucha—przyczyny-i-leczenie,artykul,1576879.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *