Biuro nieruchomości w Warszawie informuje: jak prawnie zabezpieczyć wynajem mieszkania?

Dodano: 20.03.2018

Masz mieszkanie, które planujesz oddać w wynajem? Świetnie – to z pewnością przełoży się na Twój domowy budżet i będzie znakomitą opcją dochodu pasywnego. Żeby jednak uniknąć problemów z lokatorem teraz i w przyszłości, warto przed wynajmem podpisać z nim umowę najmu okazjonalnego.

Czym jest umowa najmu okazjonalnego i kto może z niej skorzystać?

Umowa najmu okazjonalnego jest bezpośrednio związana z ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Zapewnia właścicielom nieruchomości skuteczną ochronę ich własności, a wszystko to zostaje uprawomocnione przez notariusza. Ponadto taki dokument informuje, że z najmu okazjonalnego mogą skorzystać wyłącznie właściciele lokali przeznaczonych do celów mieszkaniowych, a także Ci, którzy posiadają własnościowe spółdzielcze mieszkanie. Z drugiej strony z tej formy najmu mogą skorzystać jedynie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Co musi zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Umowa najmu okazjonalnego musi zawierać:

  • Oświadczenie najemcy w postaci aktu notarialnego, w którym zobowiązuje się do oczyszczenia ze swoich rzeczy i wydania lokalu jego właścicielowi w terminie wskazanym w umowie najmu (tzw. egzekucja).
  • Adres innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać najemca w przypadku egzekucji obowiązku opuszczenia lokalu.
  • Oświadczenie właściciela lokalu, w którym dopuszcza zamieszkanie najemcy w jego nieruchomości.

Aby umowa najmu okazjonalnego miała pełną moc prawną, jej zawarcie musi zostać zgłoszone przez właściciela lokalu do naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od rozpoczęcia najmu. Jeśli właściciel tego nie zrobi, umowa najmu okazjonalnego zamieni się w zwykłą umowę najmu, którą regulują mi.in. przepisy kodeksu cywilnego.

Czy warto skorzystać z umowy najmu okazjonalnego?

Można odpowiedzieć na to pytanie: i tak, i nie. Jej założeniem jest zabezpieczenie właściciela mieszkania przed ewentualnymi negatywnymi skutkami wynajmu. I faktycznie, zawierając umowę najmu okazjonalnego, może szybciej pozbyć się uciążliwych lokatorów. Z drugiej jednak strony sprawa nie wygląda tak optymistycznie dla potencjalnych najemców, ponieważ nie każdy wpasuje się w warunki stawiane przez tego rodzaju dokument. Ponadto nie każdy lokator jest w stanie wskazać inny adres zamieszkania w przypadku egzekucji albo zapłacić za usługę notariusza chociaż w połowie. Nie jest także możliwe podpisanie umowy na czas nieokreślony.

Masz jeszcze jakieś pytania? Wybierz sprawdzone biuro nieruchomości w Warszawie, które udzieli Ci więcej informacji na ten temat!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *