Analiza finansowa – podstawowe założenia

Dodano: 21.04.2020

Przeważnie analiza finansowa kojarzy się z tabelami danych, wieloma wskaźnikami. Wskaźniki te pozwalają na ocenę bilansu firmy, przeprowadzenie rachunku zysków i strat, a także na porównanie się z podobnymi biznesami. Sam termin “analiza finansowa” jest także używany w kontekście mniej skomplikowanych zadań. Za pomocą tejże analizy można ocenić opłacalność projektów bądź różnorodnych przedsięwzięć, na które przeznaczane są firmowe pieniądze. Kalkulacje pozwalają na oszacowanie opłacalności lub na kalkulowanie zasobów finansowych, które będą niezbędne do realizacji danego projektu. Czynności te umożliwiają ocenę ryzyka oraz zbadanie wpływu przedsięwzięcia na finanse firmy.

Co trzeba wiedzieć o analizie finansowej?

Wiele osób twierdzi, że w przedsiębiorstwie liczy się głównie zysk netto. Jest to oczywiście prawdą, ale także i dużym uproszczeniem. Trzeba mieć świadomość, że nawet firmy, które kończą rok z wynikiem finansowym na sporym plusie, mogą popaść w kłopoty finansowe. Niestety, faktem jest to, że zapisy księgowe mogą nie oddawać rzeczywistego stanu finansów. Wszystko dlatego, że nie pokrywają się z rzeczywistymi wypłatami i wpłatami. Skąd ta rozbieżność? W wielu firmach pieniądze za sprzedane produkty mogą pojawić się na koncie po kilku miesiącach. Zatory płatnicze mogą dotyczyć nawet firm sprzedających na wysokich marżach. Oczywiście w trudnych sytuacjach można się wspomóc windykacją, finansowaniem zewnętrznym, jednak w takich przypadkach narażamy się na dodatkowe koszty. 

Analiza płynności finansowej

Podczas analizy płynności finansowej stosuje się głównie analizę kapitału obrotowego netto. Jest to tzw. kapitał pracujący. Dodatkowo należy wyliczyć wskaźniki płynności. To one poinformują nas, w jakim stopniu firma będzie w stanie pokryć wszelkie zobowiązania krótkoterminowe ze swojego majątku bieżącego. Osoba, która kieruje danym projektem, musi mieć na uwadze fakt, że kluczowe jest zaplanowanie rzeczywistych przepływów pieniężnych. Ogromne znaczenie ma również przewidywanie zapotrzebowania na większe wydatki z odpowiednim wyprzedzeniem. To dwa istotne czynniki z punktu widzenia finansowego. Jeśli zaś chodzi o większe umowy, pod uwagę bierzemy długość terminów płatności, na jakie dane przedsiębiorstwo godzi się z kontrahentami. Trzeba się odpowiednio zabezpieczyć na wypadek ich niewypłacalności. 

Mówiąc najprościej, dbanie o płynność finansową nie polega wyłącznie na utrzymywaniu ogromnych środków pieniężnych na rachunku firmowym, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego? Zarówno niedostatek, jak i nadmierna ilość pieniędzy mogą być negatywnym sygnałem dotyczącym przedsiębiorstwa. Aby firma się rozwijała, pieniądze muszą pracować. Podobnie jest w przypadku poziomu zadłużenia. Niewielki poziom zadłużenia to także oznaka nieefektywności oraz braku optymalizacji finansowej. Prowadząc firmę, koniecznie trzeba mieć tego świadomość.

Artykuł powstał we współpracy z eanaliza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *